Dieta Dr Dä…browskiej Efekty Uboczne
Zdrowie i piękno pod kontrolą VITAROSE witaminy i minerały dla kobiet
Dieta dr Dąbrowskiej zyskała na popularności, kiedy to wiele znanych gwiazd polskiego show-biznesu zaczęło chwalić się jej efektami na ekranach telewizorów i w mediach społecznościowych. Coraz więcej z nas podejmuje się podjęcia diety Dąbrowskiej, aby nie tyle zyskać piękną sylwetkę, co oczyścić organizm. Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej? Jakie daje efekty i jakie są przeciwwskazania do jej podjęcia? Temat diety doktor Dąbrowskiej podejmujemy w poniższym artykule.
Kim jest dr Dąbrowska?
Ewa Dąbrowska, czyli pomysłodawczyni popularnej diety, jest doktorem nauk medycznych z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat pracowała jako adiunkt na Akademii Medycznej w Gdańsku. Doktor Dąbrowska jest autorką ponad 100 doniesień naukowych i 50 prac naukowych, a także książek popularno-naukowych. Dieta warzywno-owocowa zadebiutowała w latach 90, jako metoda wspomagająca leczenie.
Dieta dr Dąbrowskiej – na czym polega?
Pierwotnie dieta Dąbrowskiej opierała się na okresowym spożywaniu wyłącznie tartej marchewki i piciu dużej ilości wody. Obserwacja pacjentów, którzy poddani zostali tej monodiecie była zaskakująca. Podczas tego typu głodówki pacjenci zauważalne było jednoczesne ustępowanie zespołów chorobowych, a nie tylko jednej choroby, jak to było w przypadku tradycyjnych metod leczenia. Dzięki takiej obserwacji, doktor Dąbrowska szybko dostrzegła w organizmie ludzkim potencjał, w postaci samoleczenia.
Dieta dr Dąbrowskiej, czyli dieta owocowo-warzywna w praktyce zadebiutowała w formie wczasów zdrowotnych. Pierwszy ośrodek wczasowy, który świadczył wczasy na diecie warzywno-owocowej, został otwarty w 1994 roku. Zauważalne efekty postu Dąbrowskiej, pchnęły autorkę do dalszych działań (szkoleń dla dietetyków, rolników, lekarzy…) i zainicjowały powołanie w 2018 r. Instytutu Promocji Zdrowia dr Ewy Dąbrowskiej.
Prosto mówiąc- dieta dr Dąbrowskiej jest dwuetapową kuracją oczyszczającą. W pierwszym etapie poddajemy się leczniczej głodówce, która w zależności od zaleceń specjalisty ma trwać od kilku do kilkunastu dni. W niektórych przypadkach post Dąbrowskiej może trwać do kilkudziesięciu dni. W drugim etapie poddajemy się zdrowej diecie, która składa się z produktów niskoprzetworzonych- głównie warzywa, owoce, ziarna i rośliny strączkowe.
Dieta warzywno-owocowa – jakie daje efekty?
Według samej dr Ewy Dąbrowskiej, dieta warzywno-owocowa ma za zadanie „zmusić" organizm do podjęcia samoleczenia. Popularna głodówka Dąbrowskiej ma na celu dokładne oczyszczenie naszego organizmu, które w efekcie pozwala na pozbycie się złogów (a wraz z nimi zbędnej tkanki tłuszczowej). Spożywanie warzyw i owoców podczas diety przyczynia się do wspomagania procesów naprawczych naszego organizmu.
Dieta warzywno-owocowa zaliczana jest do diet niskokalorycznych, a według szeregu badań naukowych, wszelkiego rodzaju diety niskokaloryczne przyczyniają się do zapobiegania nowotworom, a także mogą skutecznie wydłużyć życie.
Dieta dr Ewy Dąbrowskiej – komu jest dedykowana?
Dieta dedykowana jest nie tylko osobom otyłym lub chcącym pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że dieta warzywno-owocowa ma na celu dokładne oczyszczenie organizmu, a proces pozywania się tkanki tłuszczowej następuje „przy okazji". Dieta doktor Dąbrowskiej może być przydatna szczególnie osobom:
- o osłabionej odporności,
- z problemami hormonalnymi (wykluczając nadczynność tarczycy),
- za schorzeniami neurologicznymi,
- skłonnym do trądziku,
- z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Przeciwwskazania do stosowania diety warzywno-owocowej
Choć dieta dr Dąbrowskiej może zdziałać prawdziwe cuda, warto pamiętać że nie wszyscy mogą się jej podjąć. Diety warzywno-owocowej NIE powinny stosować osoby:
- z nadczynnością tarczycy (Hashimoto),
- cierpiące na depresję,
- chorujące na gruźlicę,
- borykające się z niedoczynnością nadnerczy,
- z problemami z wątrobą,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią
- borykające się z chorobą nowotworową.
Dieta dr Dąbrowskiej – co można jeść, a czego należy unikać?
Etap pierwszy – post Dąbrowskiej
W czasie głodówki, czyli w pierwszym etapie oczyszczania organizmu można spożywać:
- Niskoskrobiowe warzywa, z rodziny:
- psiankowatych (np. pomidory, papryka),
- dyniowatych (np. dynia, cukinia, kabaczek, ogórki),
- korzeniowych (np. marchewka, rzodkiew, buraki),
- liściastych (np. sałaty, zioła),
- kapustnych (np. brokuły, kalafior),
- cebulowych (np. por, cebula).
- Owoce niskocukrowe, jak jabłka, grejpfruty, jagody, cytryny, kiwi i pomarańcze (w ilościach ograniczonych).
Produkty jakich powinniśmy szczególnie unikać podczas stosowania diety to:
- biały cukier,
- biała mąka,
- wysoko przetworzone produkty.
Warzywa i owoce najlepiej jest spożywać na surowo, w formie sałatek i koktajli. Dobrym rozwiązaniem są także zupy, leczo i inne dania, jednak nie powinny zawierać one tłuszczu i nabiału. Podczas pierwszego etapu bardzo ważna jest ilość spożywanej wody- podczas głodówki powinniśmy wypijać 2-3 litry płynów dziennie (soki i koktajle warzywno-owocowe, herbaty ziołowe, woda niskozmineralizowana).
Podczas głodówki mogą pojawiać się krótkotrwałe „kryzysy ozdrowieńcze" w postaci osłabienia, bólu głowy, wymiotów, nudności i biegunki. Warto wspomnieć, że tego typu objawy powinny ustąpić po 3 dniach, jeśli jednak będą się nasilać lub utrzymywać, niezwłoczne należy udać się do lekarza.
Etap II – wychodzenie z diety
Według zaleceń, wychodzenie z diety powinno trwać co najmniej tyle samo, co odtruwanie organizmu (a najlepiej jeśli trwa 2xdłużej). Po oczyszczeniu organizmu należy zmienić dawne nawyki żywieniowe i trzymać się zdrowej, zbilansowanej diety. Do produktów, które spożywaliśmy w pierwszym etapie możemy dodać kasze, chleb razowy, produkty mleczne i orzechy.
Podczas stosowania diety, jak również po jej zakończeniu, należy szczególnie wystrzegać się produktów wysoko przetworzonych, o dużej zawartości konserwantów, jak:
- słodycze,
- żółty ser,
- słone przekąski (np. chipsy, słone paluszki),
- dżemy,
- produkty z białej mąki,
- mięso i wędliny typu kiełbasa i kabanosy,
- napoje gazowane,
- żywność w proszku,
- kawa i herbata,
- alkohol i papierosy,
- produkty barwione sztucznie.
Dieta Dr Dä…browskiej Efekty Uboczne
Source: https://portalkobiecy.pl/dieta-dr-dabrowskiej-czym-jest-jakie-daje-efekty-i-jakie-sa-jej-potencjalne-skutki-uboczne/
0 Response to "Dieta Dr Dä…browskiej Efekty Uboczne"
Post a Comment